Skolyoz Rahatsızlığı için Pilates!

Son zamanlarda doktorlar skolyoz rahatsızlığı için pilatesi önermektedirler. İlk önce ‘skolyoz nedir?’ bundan bahsetmek istiyorum. Daha sonra da pilates bu skolyoza neden? nasıl iyi geliyor? konuları üzerinde kısaca duralım.

 

Skolyoz rahatsızlığı omurga eğriliği sonucu oluşur.
Omurga Anatomisi

 

Skolyoz nedir?

Skolyoz, diğer adı ile “omurga eğriliği” pek çok sebepten oluşabilir. Bunları sıralayacak olursak;

  1. Doğuştan
  2. Teknolojik hayatın getirdiği hareketsizlik,
  3. Sağlıksız beslenme,
  4. Duruş bozukluğu, yanlış ve uzun süre oturarak çalışmak

Skolyoz rahatsızlığı, yukarıda sıraladığımız etkenlerin günlük rutinimize girmesi yüzünden omurgamızda oluşan bir deformasyondur. Bu sebepten en çok rastlanan ve ilerledikçe ciddi duruş bozukluklarına sebep olan son derece önemli bir omurga rahatsızlığıdır.

Erken tanı, skolyoz rahatsızlığının tedavisinde son derece önemli bir rol oynamaktadır. Kalıtsal olmayan skolyoz, genellikle günlük pilates egzersizi, yüzme veya yoga ile kısmen düzeltilebilmektedir.

Skolyoz rahatsızlığı, fark edilmesi güç bir deformasyon türüdür ve uzun süre hiçbir bulgu vermeden ilerleyebilmektedir. Çünkü ağrı sık rastlanan bir bulgu değildir. Bu yüzden, bir kişide skolyoz olduğu genellikle tesadüfen fark edilir. Belirgin birkaç bulgu olarak bel oyuntusunun eşit olmaması, bir omuzun daha yüksekte olması, dengenin bozulması, sırtta cilt lekeleri oluşması ve arkadan bakıldığında omurganın yamuk olması söylenebilir. Skolyoz rahatsızlığı için pilates yapılmalıdır.

Omurga Sağlığı için Pilates
Cadillac Pilates

Skolyoz için Pilates Yapın!

Pilates, skolyoz için bilinen ve etkili bir tedavi yöntemidir. Pilates skolyozu tam anlamı ile gideremez, ama hastalığın ilerlemesini engellemektedir. “Contrology Metodu” ile denge, nefes ve hareket sistemini sentezleyerek kasları uzatır ve güçlendirir. Bu sebepten dolayı, pilatesin tedavi sürecindeki en büyük faydaları olarak; skolyozun sebep olduğu sırt ve bel ağrılarını gidermesi, postür bozukluğunun giderilmesi ve kasları güçlendirdiği için kişinin yaşam kalitesinin artması örnekleri verilmektedir.

Günümüzde doktorlar, erken yaştaki hastalarına skolyoz rahatsızlığı için pilatesi önermektedir. Pilates ile çok ileri derece olmayan skolyoz rahatsızlığı tedavi edilebilmektedir. 12 yaşından küçüklere yüzme önerilirken, 12 yaş üzeri çocuk ve gençlere skolyoz rahatsızlığı için pilates önerilmektedir. Biz de kendi stüdyomuzda çalıştığımız skolyoz rahatsızlığı olan üyelerimizde, iyileşme süreçlerine şahit olduk . Her 3 ayda bir yapılan ölçümlerde, omurgadaki eğriliğin gerileme oranı tatmin ediciydi.

Kısaca, omurga sağlığınız için pilates yapın, yaptırın!

 

Sporla kalın:)

Seren SONAER

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın