Pilates ve Bel Fıtığı

Çağımızın getirdiği modern yaşam tarzı, iş hayatının gereklilikleri; bel ağrısı ve bel fıtığı gibi omurga rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Omurga rahatsızlıkları günlük yaşamımızı olumsuz yönde etkilemekle birlikte, yaşam kalitemizi azaltmaktadır. Pilates, bel fıtığını iyileştirme ve önleme yolunda etkili bir egzersiz metodudur. Dolayısıyla, hayatımıza hızla girmiştir.

Bu yazımızda Bel fıtığı nedir ve Pilates buna nasıl yardımcı olur, konuları hakkında bilgi vereceğiz.

Bel fıtığı için pilates yapın

Bel Fıtığı Nedir?

Fıtık, omurga üzerindeki disklerden birinin zayıflaması veya yırtılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Disk, omurga kemikleri arasında bulunan bir kıkırdaktır ve omurganın esnekliğini sağlamaktadır. Söz konusu disklerden dışarıya çıkan bir kısım, sinir köklerini, ayrıca omurilik kanalını sıkıştırabilir. Dolayısıyla, bel fıtığı semptomları ortaya çıkmaktadır. Bel fıtığı semptomları, etkilenen sinir kökünün konumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak, tipik bel fıtığı semptomları arasında; şiddetli bel ağrısı, uyuşma, karıncalanma, kas zayıflığının yanı sıra bacaklarda felç gibi durumlar bulunmaktadır.

Bel fıtığı birçok farklı sebepten ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birkaçını sıralayacak olursak;

1. Yaşlanma ile omurgadaki disklerin elastikliği azalır, böylece daha kırılgan hale gelir.

2. Uzun Süreli Oturma ve Hareketsizlik, bel kaslarının zayıflamasına, böylece omurga üzerindeki disklerin baskı altında kalmasına neden olmaktadır.

3. Yoğun fiziksel aktivite, ağır kaldırma, ani ve şiddetli hareketler, düşme veya kaza gibi travmalar bel fıtığına davetiye çıkartmaktadır.

4. Genetik Yatkınlık: Bazı insanlar, genetik olarak daha zayıf veya daha kolay yırtılabilecek disk yapılarına sahiptir.

5. Kötü Duruş: Yanlış duruş pozisyonları, omurganın doğru hizasını bozar ve disklerin düzgün bir şekilde çalışmasına engel olur.

Bel fıtığı, genellikle bunun gibi birden fazla faktörün bir araya gelmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu faktörler, omurgadaki disklerin zayıflamasına ve yırtılmasına, bunun sonucu olarak da bel fıtığı oluşumuna sebep olmaktadır. Bel fıtığını önlemek ve iyileştirmek için, uzmanlar tarafından pilates önerilmektedir.

Pilates Bel Fıtığına Nasıl Yardımcı Olur?

Pilates, güçlendirici ve esnetici egzersizlerin kombinasyonunu içeren bir egzersiz yöntemidir. Bu yöntem, bel fıtığı olan bireylerin ağrılarını hafifletmektedir. Buna ek olarak, önleme yolunda pilates egzersizinin faydalarından aşağıda bahsedilmektedir;

  • Core kaslarını güçlendirir,
  • omurga etrafında bulunan kasları esnetir,
  • egzersiz esnasında endorfin salınımını arttırarak bel fıtığı ağrısının yarattığı stresi azaltır,
  • omurga stabilizesini arttırır ve postürü düzeltmek için etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Kısaca, pilates bel fıtığı semptomları azaltmaktadır. Omurganın doğal hizasını koruyarak, omurgaya zarar verebilecek yanlış pozisyonları önlemektedir. Doğru bir duruşa sahip olmak da omurga rahatsızlıklarını önlemede çok önemlidir.

 

Sporla Kalın:)

Seren Sonaer

Bir yanıt yazın