Sıcak Havalarda Pilates Egzersizi Yapılır Mı?

Sıcak havalarda pilates egzersizi yaparken dikkat edilmesi gerekenler
Seren SONAER

Her zamankinden daha sıcak olan bu yaz mevsiminde pilates egzersizi yapılır mı sorusunun cevabını arıyoruz:)

Sıcak havada da pilates yapılır!  Pilates yazın yapılabilecek en iyi ve etkili egzersidir. Pilates egzersizi sayesinde bedenin esnekliği, gücü ve denge yeteneği gelişmektedir. Ancak her egzersiz çeşidinde olduğu gibi, sıcak havalarda pilates yaparken de dikkatli olmak gerekmektedir. Bu yazımızda, sıcak havalarda pilates egzersizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ele alacağız. 

Sıcak Havada Pilates Egzersizi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Vücudumuz, sıcak havalarda daha hızlı yorulmaktadır. Çünkü, terleme daha fazla olur, nefes almak zorlaşır. Vücudumuz daha kolay bir şekilde stres altına girmektedir. Sıcak havanın insan vücuduna olan bu etkileri yüzünden; yapılan pilates egzersizinin süresi ve yoğunluğu, doğru kıyafet seçimi, hidrasyonu sağlamak ve egzersiz sırasında düzgün bir nefes tekniği kullanmak, sıcak havalarda pilates egzersizi yaparken başlıca dikkat edilmesi gerekenlerdir.  

Pilates Yaparken Dikkat Et!

  • Egzersizin Süresi ve Yoğunluğu

 Pilates egzersizinin süresini ve yoğunluğunu sıcaklığa göre ayarlamalıyız. Buna ek olarak, kendi kondisyon seviyemize  göre de ayarlamak önemlidir. Yani, daha kısa sürelerle, daha düşük yoğunlukta egzersiz yapmak, vücudunuzun aşırı yorulmasını önleyecektir. Böylece vücudunuz fazla ısınmamaktadır.

  • Doğru Kıyafet Seçimi  

 Pilates egzersizi sırasında yapılan hareketler kadar, giydiğimiz kıyafetlerin de önemli bir rolü vardır. Nefes alabilen ve nem çeken kumaşlara sahip spor kıyafetleri tercih etmeliyiz. Böylece, sıcak havalarda pilates egzersizi yapmak daha kolay hale gelecektir. Ayrıca, açık renkli ve hafif giysiler tercih etmeliyiz. Bu durum, güneş ışınlarının cildinize direkt olarak etki etmesini önleyecektir. Eğer dersi dışarıda yapacaksanız, başınızı güneşten korumak için bir şapka veya bandana kullanın! 

  • Hidrasyonu Korumak  

 Sıcak havalarda pilates egzersizine başlamadan önce, egzersiz sırasında ve sonrasında yeterli miktarda su içmeye özen göstermeliyiz. Egzersizden önce 1-2 bardak su içmek, egzersiz sırasında her 15-20 dakikada bir su tüketmek ve egzersiz sonrasında sıvı kaybını telafi etmek için yeterli su içmeliyiz.  Ayrıca, antrenman sonrası evde kolaylıkla yapılabilecek hidrasyon sağlayıcı karışımlar da tercih etmeliyiz..

  • Kullanılan Nefes Tekniği 

 Sıcak havalarda nefes almak çok daha zor olduğu için, ders sırasında kullandığımız nefes tekniği çok daha önemli bir rol oynamaktadır. Egzersiz sırasında nefesimizi tutmaktan kaçınmalıyız. Çünkü, derin ve kontrollü nefes almak, oksijen alımımızı artırır.Böylece, vücudumuzun serinlemesine yardımcı oluruz.  

 Özetle, herkesin vücut yapısı ve verdiği reaksiyonlar farklıdır. Kendinizi tanıyın, sıcak havalarda kendinizi aşırı zorlamamaya özen gösterin ve vücudunuzun sinyallerini dinleyin. Sağlıklı ve keyifli bir pilates deneyimi için bu ipuçlarını aklınızda bulundurmayı unutmayın. 

 

 

 Sporla Kalın:) 

Seren SONAER

Bir yanıt yazın