“Biz Gençler Pilatesi Neden Seviyoruz?”

Pilates günümüzde her yaş gurubunda yaygın bir egzersiz olmuştur. Hatta günlük rutinlerimizde bir olmazsa olmaz haline gelmiştir. Pilatesin her çeşidi günümüzde yaygın olarak yapılmaktadır. Pandemi dönemi sonrasında sporun bizim için değeri giderek arttığından, bu sevgiyi bir adım öteye taşıyıp evlerinde yer verenler bile bulunmaktadır. Peki biz gençler pilatesi neden seviyoruz ve ilgi gösteriyoruz? Genç nesil olarak pilatesi bu kadar sevmemizin başlıca etkenlerinden birisi son dönemdeki popülerliği gibi görünüyor. Ancak, sadece popüler olduğu için bu egzersizi yapmıyoruz.

Pilatesi esneklik için seviyoruz
 

 

Pilatesi Neden Severek Yapıyoruz?

Pilatesin sağlığımıza olan etkileri ve uzun süreçte yarattığı değişimlerinin artık herkesin farkında olduğunu düşünüyorum. Özellikle omurga sağlığı için olan yararları inkâr edilemez. Sağlık, karantina döneminden sonra, bizim için bir öncelik haline geldi. Günümüzde görüntümüzden memnun olmamız da insan psikolojisi için önemli bir faktördür. Bu etkenler pilatese başlamamız ve rutinimizde ne olursa olsun spora yer açmamızın en önemli sebeplerindendir.

Hareket Çeşitliliği Pilatesi Sevdiriyor!

Pilatesi sevmemizin bir diğer sebebi de çeşitliliğidir. Pilates egzersizi içinde pek çok farklı hareket barındırmaktadır. Bu sayede  herkes kendine göre bir hareket serisi yaratabilmektedir. Pilatesin bize sağladığı bu konfor alanı ve fiziksel olarak da sağlığımıza olan etkileri gözle görülebilmektedir.Bu sebeplerden dolayı pilates gençler arasında sık tercih edilen ve sevilen bir egzersiz türü haline gelmiştir. Pilates mat, reformer, barrel,cadillac gibi pek çok  çeşidi bulunan etkili bir egzersiz metodudur.

Pilatesi Seviyoruz Çünkü Stresi Azaltıyor!

Pilatesin sosyal baskıları ve stresi azaltması da gençlerin bu egzersize yönelme nedenlerinden sayılmaktadır. Çünkü akran zorbalığı, sosyal medyada gördüğümüz içerikler gibi etkenlerden dolayı; kendini yetersiz hissetme, stres, yeme bozukluğu, yanlış diyet programları ve anksiyete günümüzün önemli problemlerinden sadece birkaç tanesidir. Gençler sosyal ve akademik hayatında sanıldığından çok daha fazla stresi üstlenmek zorunda kalmaktadırlar. Pilates bu strese ara vermek için mükemmel bir çözüm haline gelmiştir.

Pilatesi rutinimiz haline getirip sevmeye başlamamızın temel nedenlerinden birkaç tanesi başlıca bu şekilde sıralanabilir. Kısaca özetlemek gerekirse pilatesi seviyoruz çünkü bizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyi yönde etkileyen bir egzersizdir.

Sporla Kalın:)

Yazan: SEREN SONAER

 

Bir yanıt yazın