Omurga Sağlığı İçin Pilates Yapın!

Omurga anatomisi kuvvetli ve yassı kemiklerin üst üste gelmesi ve aralarında disk denilen oluşumlarla desteklenmesi ile oluşur. Omurga Sağlığı için pilates yapmalıyız.

Pilates omurga sağlığına iyi gelir. Peki neden? Bu soruya cevap verebilmek için omurgamızın anatomik yapısına bir göz atalım.

Omurga 3 bölümden meydana gelir. Bunlar boyunumuz,sırtımız ve belimizdir.

Kadınlarda genellikle 60 cm, erkeklerde 70 cm kadardır. Omurga 33 veya 34 kemikten oluşur ve bunlara omur denir. Bu omurlar ligamentler aracılığı ile birbirine sıkıca bağlanır. Vücudun en kuvvetli kasları ile desteklenir. Omurgamızın görevi başın, gövdenin, göğüs ve karın boşluğunda yer alan organların ağırlığını taşımak ve bu ağırlığın pelvis(kalça kemiği) aracılığı ile alt extremiteye iletmektir.

 

Omurganın kompozisyonu

Omurga baş ve gövde hareketlerinde önemli rol oynar. Omurgamızın günlük yaşamımızdaki rolünü daha iyi anlamak için kompozisyonunu gözden geçirelim.

Omurgamız boyunca uzanan bir kanal vardır. Biz buna omurilik kanalı deriz ve içerisinde beynimizin bir uzantısı olan omur iliğimiz bulunur. Omurilik bu kanal boyunca 1. omurdan 21. omura kadar uzanır. Omurların birbiri ile birleştiği noktada iki yöne açılan birer delik bulunur. Buradan spinal sinirler çıkar. Bu sinirler kendi bölgelerindeki kasları, organları ve cildi uyararak kontrol altında tutarlar. Bu sinirler organlardan gelen uyarıyı beyine, beyinden gelen emirleri ilgili alana ulaştırırlar.

Görünen o ki günlük yaşamımızda omur iliğimizin hayati fonksiyonları var. Dolayısıyla onu korumakla görevli omurgamıza iyi bakmalıyız. Omurga sağlığı için her gün düzenli egzersiz yapmalı, omurgayı taşıyan kasları özenle çalıştırmalıyız. Peki nasıl? Hemen evinize veya işinize en yakın pilates stüdyosunu arayıp randevu alarak ilk adımı atabilirsiniz. Pilates , esnek ve güçlü bir omurgaya sahip olmak için geliştirilmiş bir egzersiz prensibidir. Çok esnek olmak veya fazla güçlü olmak da omurga sağlığı açısından iyi değildir. Sakatlanmalara yol açmamak için güçlü ve esnek bir omurgaya sahip olmalıyız ki bu da pilates ile mümkündür. Haftada en az 2 günümüzü buna ayırmalıyız. 45 dakikalık bu egzersiz sağlıklı bir omurgaya sahip olmamıza yardımcı olacaktır.

Dengeli ve sağlıklı günler dilerim 🙂

Bir yanıt yazın