Aletli Pilates ile Disk Kaymalarına Son!

Haftada sadece 2 gün 45 dakika pilates egzersizleri yaparak sağlıklı bir omurgaya sahip olurken, disk kayması sorununuzu çözebileceğinizi biliyor muydunuz?

Omurga Sağlığı

Geçenlerde Serotonin Akademi‘de katıldığım  eğitimlerden biri, omurga sağlığı ile ilgiliydi. Burada pilatesin omurga sağlığı üzerindeki etkisi ile ilgili öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle kısaca omurgamızı tanıyalım. Omurgamızı 4 bölüme ayırarak anlatırken,omurgamızın vertebra adı verilen kemiklerden oluştuğunu da söylemek isterim.Vertebralar arasında kıkırdaksal eklem olan diskler mevcuttur.

  1. Servikal :Boyun bölgemiz
  2. Torakal: Sırt bölgemiz
  3. Lumbar: Bel bölgemiz
  4. Sakrum: Kuyruk sokumu

2-Vertebra 3-Disk

 

Bizler, omurgamızı taşıyan kas gruplarını pilates egzersizleri ile çalıştırmadığımız ve omurgamıza iyi bakmadığımız sürece  yandaki fotoğrafta gördüğümüz 3 numaralı bölge yani disk dışarı fırlıyor. Sinirlere dokunduğunda bize hayatı zindan eden acılar yaşatıyor. Halk arasındaki deyimiyle, boyun,sırt,bel fıtıkları meydana geliyor. Fıtıkların sebepleri pek çok, ancak kısaca bahsetmek gerekirse; 1-Genetik(omurga yapısındaki bozukluklar) 2-Gereksiz yükler altına girme 3-Duruş bozuklukları 4-Hareketsiz yaşam 5-Stres

Tedavisinde öncelikle, fizik tedavi sonrası pilates hareketleri ile sakatlanmış bölgeyi güçlendirmek, tercih edilmektedir. Ameliyatlık boyuta gelmiş durumlar dışında,doktor aletli pilates ve yüzmeyi önermektedir. Ameliyat olmak zorunda kalsanız dahi, sonrasında tekrarlamaması için,özellikle aletli pilates yapmalısınız. Pilatesin faydalarının başında disk kaymalarına (fıtıklara) engel olması gelir. Haftada 2 gününüzü egzersize ayırmalı, evinizin yakınlarındaki belgeli pilates stüdyolarını araştırmalı ve hemen kayıt olmalısınız. Sağlıklı yaş almak için kendineize iyi bakmalı ve spor yapmalısınız. Düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanında hareket şart!

 

Sporla kalın:)

www.pilatesartistanbul.com

Suadiye Sahil-İstanbul

0 532 224 0156

Bir yanıt yazın