Pilates Yapın, Ağrılardan Kurtulun

‘Pilates yapın ağrılardan kurtulun’ dedi, son gittiğiniz doktor. Hatta annenizi götürdüğünüz fizyo da aynı şeyi tekrarladı. PILATES! Neymiş bu pilates,dediniz. Spor mu? Kim bulmuş? Adı niye pilates? Annem 70 yaşında, şimdiye kadar spora elini sürmemiş. Nasıl yapacak ki bunu? gibi pek çok soru kafanızı kurcaladı ve yoruldunuz. Askıya astınız bu konuyu. Ama gözünüze de batıyor durduğu yerde. Çünkü 3 ay sonra planladığınız seyahat bol yürümeli, bu ağrılardan kurtulup kondisyonu arttırmalı. Üstelik anne de var bu planda. O zaman ne yapmalı? Google amcaya sormalı neymiş bu pilates kardeş…Pilates yapın yazdınız veee ben çıktım karşınıza. 2007 yılında başladığım ve 2012 yılında Bağdat Caddesinde açtığım pilates stüdyosu ile. Eğitimlerimi PAI (pilates academy international)’de tamamladım.Daha sonra omurga sağlığı eğitimine Serotonin Akademide devam ettim. Yeni gelişmeleri takip ederek eğitimlerime halen devam etmekteyim.

Beni bir kenara bırakıp size dönecek olursak, yaptığınız küçük çaplı araştırmada sorularınıza cevaplar bulundunuz.

İsmi niye Pilates? Spor mu? Herkes yapabilir mi? Hangi ağrılara iyi gelir?

Pilatesi, Joseph Pilates adında Alman bir vatandaş bulmuş. Adı da buradan gelmiş.Geliştirerek 2. dünya savaşı gazilerini tedavi etmede kullanmış. Ortaya çıktığı çağın çok çok ilerisinde bir egzersiz metodu olan pilatesin kıymeti ancak 21. yy’da anlaşılmaya başlamış. Pilatesi popüler yapan ilk özelliği, her yaşta insan tarafından yapılabilmesi imiş. Annenizin ve sizin ihtiyaçlarınıza ayrı ayrı hizmet edebilecek geniş bir hareket yelpazesine sahipmiş. Omurgayı taşıyan kasları çalıştıran bu egzersiz metodu sayesinde bel,sırt ve boyun bölgesindeki ağrılardan kurtulmak mümkünmüş.

Pilatese başlamadan önce ne yapmalı?

Pilatese başlamadan önce iyi bir eğitmen bulmalı ve sabırla çalışmalıymış. Edinilen bu bilgiler eşliğinde yakınımda ara yaparak evinize en yakın pilates stüdyosunu bulup telefona sarıldınız. Pilates eğitmeninin sertifika ve aldığı eğitimleri öğrendikten sonra annenizi ve kendinizi aletli pilates grup dersine kayıt ettirerek günü tamamlıyorsunuz. Tebrikler, bundan sonraki yaşamınız için harika bir adım attınız 🙂 Kendinize yaptığınız en iyi yatırım. Başlayanlar asla ‘VAZGEÇMEYİN’, hiç başlamamış olanlar hemen ‘BAŞLAYIN’

Bir yanıt yazın