Ankilozan Spondilit ve Pilates

Vücut esnekliğimiz yaş aldıkça azalır, omurga sertleşir ve ağrılar başlar. Sürekli hareket ve egzersiz bekleyen kaslarımız, kullanılmadıkça azalır. Pilates esneklik ve kas dayanıklılığını arttırıcı egzersizlerden oluşan bir yöntemdir. Tedavi amaçlı doktorlar tarafından önerilmesi bu yüzdendir. Kas dayanıklılığı ve yoğunluğunu arttıran pilates egzersiz programı  Almaya’da doğmuştur. Joseph H. Pilates çocukluk yıllarında geçirdiği astım,riteks ve romatizmal hastalıkları nedeniyle güçsüz kalan kaslarını geliştirmek için pilates yöntemini keşfetmiştir. Peki romatizmal hastalık olan Ankilozan Spondilit rahatsızığına Pilates iyi gelir mi? Konu ile ilgili detayları bu yazı da bulabilirsiniz.

Ankilozan Spondilit (AS) Nedir?

Ankilozan Spondilit (AS), hastalarda ağrı ve fonksiyonel kısıtlama yarattığı için günlük yaşantıyı olumsuz etkileyen, omurga romatizması olarak bilinen bir rahatsızlıktır.

Omurganın omurları iltihaplanır, kronik ağrı ve rahatsızlığa sebep olur. Şiddetli vakalarda, iltihaplanma omurgada yeni kemik oluşumuna yol açarak sabit ve hareketsiz bir pozisyonda kaynar. Eğik bir duruşa neden olabilir.

Tedavi edilmeden kendi haline bırakılırsa, omurga eklemlerindeki iltihap bağların kıkırdak ve fibroz dokusunu kademeli olarak yok edecek ve kemikle değiştirecektir. Ankilozan spondilit hastalığının döngüsel bir süreci olduğu bilinmektedir. erken teşhis ve tedavi ile bu süreç kesintiye uğratılabilir. Böylece kambur postur önlenebilir.

AS’nin (Ankilozan Spondilit) etkileri omurga ile sınırlı değildir. Genellikle kalça ve bel bölgesinde tutulmalar görülse de, AS’li hastalar omuzlar, dirsekler ve ayaklar gibi diğer eklemlerde de ağrı ve iltihap yaşayabilirler.

Hastalık tipik olarak ergenlik döneminde ve genç yetişkinlikte başlar. 45 yaşından sonra görülmesi nadirdir.

AS Tedavisinde Pilates

Pilates egzersizlerinin esnekliği, dinamik dengeyi ve kas yoğunluğunu arttırdığı gözlemlenmektedir. Eklem iltihaplanmalarında kemikleşmeye yüz tutan bölgelerdeki esnekliği arttırarak ağrıların azalmasına yardımcı olur. Pilates egzersizlerinin rehabilitasyon alanında etkilerini araştıran çalışmalarda, bel ağrısı, ankilozan spondilit, multiple skleroz(MS), osteoporoz, fonksiyonel skolyoz, hipertansiyon ve kronik boyun ağrısı durumlarında olumlu sonuçlar alınmıştır. (Blum-2002,McBeth ve Jones-2007,Emery ve Ark-2010)

Pilates egzersizleri omurgaya öncelik verir ve Ankilozan Spondilit (AS) tedavisinin temel hedefleri olan hareket, duruş ve solunum fonksiyonlarını geliştirmeye odaklanır.

Joseph Pilates, sertleşmiş bir omurganın insanları yaşlı ve yorgun hissettirdiğine inanıyordu. Pilates egzersizinin temelinde vücudu güçlendirmek, uzatmak ve tam kontrol sağlamak vardır. Omurgamız ne kadar esnek, vücut kontrolümüz ne ölçüde ise o kadar zindeyiz.

Son olarak, onu ile ilgili dikkat edilmesi gereken, rahatsızlıklarımız için doktora başvurmamız, uygun egzersiz için tavsiye almamız ve mutlaka uzman bir eğitmen veya ekipten destek almamızdır.

 

Pilatesartistanbul‘da Pilates egzersizleri omurga ve romatizmal rahatsızlıklara yönelik olarak uygulanmaktadır. Omurga sağlığı için uzman doktorlardan sertifikalı eğitmenlerimiz, her üyenin kendi limitlerine göre özel egzersiz programları hazırlamaktadır.

Sporla kalın:)

www.pilatesartistanbul.com

**Bu yazı sadece bilgi amaçlıdır. Tıbbi öneri içermez. Her türlü şikayetinizi doktorunuza danışınız.**

Bir yanıt yazın